© 2017 by EKO - TRANS Dariusz Grabowski

Autor Łukasz Grabowski 

Dzielimy się wiedzą dla Was...

Darek Grabowski - właściciel firmy asenizacyjnej świadczącej usługi na terenie gminy Kołaczkowo, Strzałkowo oraz Września.

BLOG

27 lipca 2018

Bezpieczne szambo – jak wentylować...

 

Zaczynamy na naszym blogu od dziś mini serię artykułów poświęconych bezpieczeństwu. Pierwszy artykuł będzie o tym jak wentylować szambo.

 

Wentylacja nie jest dobrowolna ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami wszystkie bezodpływowe zbiorniki na ścieki powinny być odpowietrzane. Prawidłowy system odpowietrzenia powinien mieć wyprowadzone co najmniej 0,5 m ponad poziom terenu. Zazwyczaj stosuje się w tym celu zwykłą rurę PCV 110 zakończoną wywiewką. Najczęściej wyprowadza się ją pionowo bezpośrednio ze zbiornika na teren posesji. I tu drobna uwaga. Średnica rury odpowietrzającej powinna być minimum taka sama jak przewód kanalizacyjny.

 

Odpowietrzenia zapobiega tworzeniu się podciśnienia w zbiorniku, które w najlepszym przypadku spowoduje tylko efekt zatkanej kanalizacji (powietrze zgromadzone w zbiorniku uniemożliwi przyjmowanie ścieków). Brak wentylacji może stwarzać niebezpieczne sytuacje dla osoby zaglądającej do zbiornika – otwarcie zbiornika uwolni zgromadzone (często niebezpieczne) gazy w dużej ilości.

 

Wentylacja szamba

 

EKO-TRANS DARIUSZ GRABOWSKI

Wywóz nieczystości płynnych