© 2017 by EKO - TRANS Dariusz Grabowski

Autor Łukasz Grabowski 

Dzielimy się wiedzą dla Was...

Marek Nowak-pracownik partnerskiego sklepu aktywatory.pl gdzie możesz kupić biopreparaty do szamb i oczyszczalni. 

BLOG

19 kwietnia 2018

Dlaczego należy dodawać bakterie do szamba?

 

Szambo to zbiornik na odpady w postaci płynnej lub stałej, który ma charakter fermentacyjny. W celu zneutralizowania nieprzyjemnych zapachów, ograniczenia ilości ścieków oraz pomniejszenia ilości osadu, stosuje się preparaty bakteryjne. Bakterie do szamba skutecznie zapobiegają również zapychaniu się odpływów oraz zmniejszają ilość gromadzonych ścieków, co wiąże się z obniżeniem kosztów za ich wywóz. Polepszenie wartości parametrów zanieczyszczeń ściekowych jest ważne, zwłaszcza gdy ścieki z przydomowych zbiorników trafiają do komunalnych oczyszczalni. Warto więc poznać preparaty lub specjalne tabletki biologiczne, stosowane w celu oczyszczania szamb.

Rozkład zanieczyszczeń – udział enzymów w procesie

 

Środki enzymatyczno – bakteryjne  charakteryzują się wybiórczością działania. W swoim składzie posiadają enzymy, które pomagają w rozkładzie opornych na biodegradację związków na przykład detergentów. Substancje naturalne zawarte w preparatach przyspieszają oraz wzmacniają biologiczny rozpad uporczywych związków. Enzymy przeciwdziałają również powstawaniu osadów, ograniczając je do minimum.

 

Przykładem tego typu biopreparatu jest aktywator neobac, którego receptura pozwala na dokonanie skutecznej biodegradacji ścieków w przydomowych oczyszczalniach oraz szambach. Aktywatory biologiczne dają nam więc gwarancję:

-  ograniczenia ilości osadów,

-  sprawdzonego działania w obszernym zakresie odczynu pH, zasolenia oraz temperatur,

-  odporności w stosunku do pojawiania się nowych zanieczyszczeń,

-  stosowania na większość bakterii ściekowych,

-  efektywnego wsparcia biologicznego rozkładu materii organicznej,

- przywrócenia oraz późniejszego zachowania, pełnej objętości zbiornika ściekowego, oczywiście pod warunkiem regularnego stosowania środka.

 

Preparaty biologiczne są nie tylko skuteczne i wydajne, lecz przede wszystkim w pełni bezpieczne dla człowieka, zwierząt i środowiska. Możemy być także spokojni o metale, preparaty nie przyczyniają się do ich korozji. Biopreparaty, jak każde inne środki, stosowane regularnie, szybko przyniosą efekty. Wystarczy wsypywać niewielką ilość bakterii w proszku do zbiornika. Dzięki temu pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu oraz uporczywych osadów. Środki łączące enzymy i bakterie okazują się bardziej skuteczne niż preparaty z dodatkiem samych enzymów bądź opartych na wyłącznym działaniu bakterii. Systematyczność w używaniu biopreparatów działa także niszcząco na wszelkie bakterie chorobotwórcze (bakterie salmonelli lub e. coli), które mogą pojawiać się w osadnikach.   

 

Który środek będzie najlepszy, aby zregenerować zbiornik oraz zachować czystość szamba?

Często można spotkać gospodarstwa domowe, gdzie szambo jest zaniedbane i koniecznie wymaga natychmiastowej regeneracji. W tym celu należy zastosować biopreparaty enzymatyczno – bakteryjne. Powstały po ich zastosowaniu proces degradacyjny, wspomoże rozkład uporczywych związków. Samorozmnażające się bakterie do szamba, wspomogą również oczyszczenie zbiornika, poprzez nasilenie rozkładu zanieczyszczeń organicznych. Odpowiednie bakterie w szambie eliminują wszelkie odpady. Na rynku jest wiele preparatów o działaniu degradacyjnym na związki organiczne oraz utrzymujących optymalną florę bakteryjną w zbiornikach ściekowych. Często stosowane są tabletki biologiczne lub środek o nazwie neobac. Każdy środek jest substancją bardzo aktywną.

 

Dlaczego dodawać bakterie do szamba

 

EKO-TRANS DARIUSZ GRABOWSKI

Wywóz nieczystości płynnych