© 2017 by EKO - TRANS Dariusz Grabowski

Autor Łukasz Grabowski 

Dzielimy się wiedzą dla Was...

Darek Grabowski - właściciel firmy asenizacyjnej świadczącej usługi na terenie gminy Kołaczkowo, Strzałkowo oraz Września.

BLOG

05 listopada 2018

Czy szambo może zamarznąć?

 

Coraz bliżej zimy - uwierzcie wiem coś o tym, w końcu większość dnia spędzam na dworze pompując Wasze szamba. Wieczór nadchodzi szybciej, a podczas pracy zdarza się, że ręce marzną. I właśnie gdy rozmawiałem z klientem, że troszkę zmarzłem, zapytał mnie czy szambo może zamarznąć. Odpowiedzi udzieliłem bez wahania - teoretycznie nie. Dziś kilka słów o tym.

 

Gdy szambo jest dobrze wykonane - instalacja szamba i eksploatowane na bieżąco nawet przy dużych mrozach nie powinna wystąpić sytuacja zamarznięcia szamba. Dzieje się tak ponieważ dopływ świeżych ścieków powoduje powstawanie gazów mających dodatnią temperaturę. Czasem otwierając zimą wieko od szamba czuje się uderzenie ciepła - uwierzcie mi na słowo. Zdarza się, że gdy mamy cienką warstwę śniegu na dworze to wokół dekla od szamba go nie ma to tylko kolejny dowód potwierdzający dodatnią temperaturę w zbiorniku.

 

Ale!... zawsze jest jakieś ale, prawda? Gdy mamy szambo w domku letniskowym, działce lub miejscu w którym zimą nie ma dopływu świeżych ścieków, istnieje prawdopodobieństwo zamarznięcia ścieków. Dlatego powinniśmy przed nadejściem mrozów opróżnić taki zbiornik by zapobiegać ewentualnym uszkodzeniom. Inną kwestią są nieprawidłowo położone rury kanalizacyjne między domem a szambem, np. niewłaściwy “spadek”. Istnieje wtedy prawdopodobieństwo zamarzania wody w tych rurach. Podobny problem występuje gdy dopuścimy do przepełnienia zbiornika i rura szamba jest pełna ścieków - zalegająca woda w rurze na małej głębokości może ulec zamarznięciu. Dodałbym, że jest to nawet wysoce prawdopodobne gdy wysoki mróz utrzymuje się przez kilka dni. Takie zjawisko jest dość niebezpieczne dla naszej instalacji ponieważ w skrajnych przypadkach może dojść nawet do rozsadzenia rury co może nas narazić na koszty wymiany uszkodzonych rur. Kolejnym zmartwieniem będzie problem z odbiorem ścieków z budynku a w skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do cofki ścieków.

 

Czy po za ściekami w rurach może coś jeszcze zamarznąć? Tak, czasem zdarza się, że na filtrach w przydomowych oczyszczalniach ścieków są oblodzenia, to jednak jest tylko zamarzająca para wodna i nie stwarza większych utrudnień w użytkowaniu szamba.

 

Czy szambo zamarza?

 

EKO-TRANS DARIUSZ GRABOWSKI

Wywóz nieczystości płynnych