© 2017 by EKO - TRANS Dariusz Grabowski

Autor Łukasz Grabowski 

Dzielimy się wiedzą dla Was...

Marek Nowak-pracownik partnerskiego sklepu aktywatory.pl gdzie możesz kupić biopreparaty do szamb i oczyszczalni. 

BLOG

05 marca 2018

Biopreparaty - krótka charakterystyka

 

 

Chyba każdy, kto posiada przydomowy zbiornik na ścieki, niejednokrotnie zmagał się z nieprzyjemnym zapachem, unoszącym się w pobliżu zbiornika. Na szczęście z pomocą przychodzą różne rodzaje biopreparatów utylizujących ścieki i eliminujących uporczywe zapachy. Bakterie do szamba dzielą się na trzy rodzaje ze względu na stan skupienia: biopreparaty płynne, w proszku oraz w postaci tabletek. A więc, bez problemu wybierzemy odpowiedni produkt.

 

Charakterystyka biopreparatów w płynie
Biopreparaty płynne to najmniej popularna postać mieszanki bakterii i związków enzymatycznych. Gotowy roztwór jest nietrwały oraz problematyczny w przechowywaniu. Dlatego biopreparaty płynne są tak rzadko używane. Jedyną zaletą jest bardzo szybkie rozprzestrzenianie się preparatu, dzięki płynnej formule. Przykładem jest żel aktywator neobac. Środki w postaci płynu powinno się przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, nie dłużej niż 2 lata. Co ciekawe, biopreparaty w proszku oraz bakterie do szamba w tabletkach nie mają określonego czasu przetrzymywania. Można więc z powodzeniem przechowywać je nawet kilka lat.

 

Biopreparaty w formie tabletek
Nieco bardziej popularne okazują się być biopreparaty w tabletkach. Charakteryzują się niekwestionowaną wygodą w zastosowaniu. Korzystając z tabletek, nie musimy martwić się o dokładne odmierzenie dawki produktu. Bakterie do oczyszczalni przydomowych, czy szamb są w ten sposób bardzo łatwe w aplikacji. Samo działanie aktywatora, niczym nie różni się od jego płynnej postaci. Trochę odmienne są tylko proporcje mieszanki substancji aktywnych i wypełniacza. Zmiana proporcji jest konieczna, aby aktywator był spójny i utrzymywał strukturę tabletek. Biopreparaty w tabletkach tak samo skutecznie utylizują ścieki oraz eliminują nieprzyjemny zapach, wydostający się z szamba. Przykładowym biopreparatem w formie tabletek jest np. BioExpert.

 

Biopreparaty w proszku
Postać sypka biopreparatów cieszy się największą popularnością. Środki można kupić w różnych opakowaniach, od saszetek, aż po worki. Skład aktywatorów sypkich stanowi w 90% wypełniacz i w 10% koncentrat mikrobiologiczny, pożywki i enzymy. Wypełniacz ma niewielkie działanie odnośnie ogólnej skuteczności aktywatora. Najczęściej jest nim chlorek sodu (czyli zwykła sól), sacharoza (czyli cukier), dolomit farmaceutyczny, śruta sojowa lub drobny piasek. Ważniejszy jest koncentrat mikrobiologiczny. Proces mieszania koncentratu z wypełniaczem ma na celu uzyskanie odpowiedniej objętości produktu, która ułatwi jego dawkowanie. Wśród popularnych biopreparatów sypkich znajduje się np. neobac.

 

Generalnie, nie ma znaczenia, jaki rodzaj biopreparatu użyjemy. Bakterie do oczyszczalni przydomowych i szamb mają jednakowe działanie. Stan skupienia nie ma więc wpływu na skuteczność biopreparatu. Ważne jest jedynie zastosowanie odpowiednich proporcji. Składniki aktywne w preparatach pomogą skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ze zbiornika ściekowego lub oczyszczalni oraz usuną zbędne osady.

 

Biopreparaty krótka charakterystyka

 

EKO-TRANS DARIUSZ GRABOWSKI

Wywóz nieczystości płynnych